• חיפוש מתקדם

רשימת אוספים

תצוגה: מפורטת | תמונות
 • אוסף התצלומים של זאב אלכסנדרוביץ' 1992-1905אוסף התצלומים של זאב אלכסנדרוביץ' מתעד בעיקר את ארץ ישראל של ראשית שנות ה-30 של המאה הקודמת, עת ביקר אלכסנדרוביץ' בארץ שלוש פעמים טרם עזב את קרקוב והשתקע בתל אביב והקים בה משפחה.

  insert alternative text here
 • כתובותמזה 2000 שנה, ההלכה היהודית דורשת שכל בעל יעניק לאשתו בזמן נישואיהם כתובּה, חוזה נישואין המבטיח את זכויותיה הכלכליות של אשתו במקרה של גירושין או מות הבעל. לאורך הדורות, מסורות מקומיות שינו את נוסח הכתובּות והשפיעו על העיטורים שסביב הכתובּה. לפיכך, כתובּות הן מקור מידע על מסורת, היסטוריה ואמנות יהודית, ומכילות מידע המאפשר למקם קהילות יהודיות בתקופות שונות.

  insert alternative text here
 • אוסף דיוקנאות של אברהם שבדרוןאוסף דיוקנאות (פורטרטים) של אלפי אנשי שם יהודים בכל התחומים, בתקופות שונות, בעיקר מן המאות ה-19 וה-20. האוסף מהווה בבחינת "גלריה לאומית". הפורטרטים מסודרים על פי סדר אלפביתי של שמות משפחה; כל שם משפחה מהווה תת חטיבה בפני עצמה. אוסף זה נסרק הודות לתרומתה הנדיבה קרן שאפל, במסגרת מפעל הדיגיטיזציה ע"ש דוד ופלה שאפל

  insert alternative text here
 • אוסף ארכיון הצלילכולל הקלטות אתנוגרפיות ומסחריות של מוסיקה ישראלית ויהודית ומוסיקה שאינה יהודית. כמחצית מן ההקלטות הן הקלטות מסחריות, מרביתן נרכשו או נתרמו לספרייה וחלקן התקבל (מתוקף חוק עותקי חובה). מחציתן השנייה של ההקלטות הן הקלטות סקר והקלטות שנעשו בזמן אירוע חי (למשל חתונות ופסטיבלים). בנוסף בארכיון, הקלטות שנעשו על ידי "קול ישראל".

  insert alternative text here
 • מאגר הספרים הסרוקיםמאגר הספרים הסרוקים של הספרייה הלאומית כולל כותרים מימי ראשית הדפוס, במאה ה-15, ועד פרסומים מתחילת המאה ה-20. המאגר הוקם בתמיכתה הנדיבה של קרן "דורות".

  insert alternative text here
 • כתבי יד סרוקיםכתבי היד בספרייה הלאומית, שמספרם עומד על מעל 12,000 פריטים פיסיים, כ-76,000 סלילים של מיקרופילם ואלפי סריקות דיגיטליות, המייצגים למעלה מ-90% של כתבי היד באות העברית הידועים בעולם לצד כתבי יד רבים בערבית, לטינית ושפות אחרות. בין הסריקות מקטעים מתוך גניזת קהיר, אוסף גינצבורג מספריית לנין במסקווה ועוד.

  insert alternative text here
 • פשקוויליםהפשקווילים – מודעות קיר וכרוזים – הם אמצעי תקשורת מרכזי בחברה החרדית המשמש להעברת קשת רחבה ומגוונת של מסרים. ייחודו של אוסף הפשקווילים משכונת "מאה שערים" בירושלים, אשר ראשיתו במאה ה-19, ובמאה ה-21 מוסיף להתעדכן ולשמור על חיוניותו, הוא בכך שהוא מציג תמונה מקיפה של החברה החרדית הארץ-ישראלית הנסתרת לרוב מעינו של הציבור הישראלי הרחב.

  insert alternative text here
 • אוסף הקרטוגרפיה הדיגיטלי קרוב ל-1,500 מפות דיגיטאליות של ארץ ישראל, וירושלים מאוסף הקרטוגרפיה ע"ש ערן לאור. אוספי המפות נסרקו הודות לתרומתה הנדיבה קרן שאפל, במסגרת מפעל הדיגיטיזציה ע"ש דוד ופלה שאפל, ובמסגרת שיתוף פעולה עם פרויקט המחקר של ערים היסטוריות באוניברסיטה העברית בירושלים.

  insert alternative text here
 • כתבי ניוטוןכתביו הלא מדעיים של סר איזיק ניוטון, שנחשב לאחד המדענים הגדולים בכל הזמנים, נמכרו בשנת 1936 במכירה פומבית של בית סות'ביס בלונדון. כתבי היד עוסקים בנושאים כמו אלכימיה, תיאולוגיה ופרשנות כתבי הקודש. חלק ניכר מן הכתבים הללו נרכש על ידי שני מלומדים: הכלכלן הבריטי ג'ון מיינרד קיינס שהוריש את האוסף שלו ל-קינג'ס קולג' (King's College) באוניברסיטת קיימברידג', והמזרחן אברהם שלום יחזקאל יהודה (1877 – 1951).

  insert alternative text here
 • אוסף טרומפלדוריוסף טרומפלדור (1920-1880), היה לוחם יהודי, מנהיג ציוני סוציאליסטי ומייסד תנועת "החלוץ". אוסף זה כולל תעודות אישיות, קטעי עיתונות, מכתבים ורשימות מעזבונו של טרומפלדור, בעיקר מתקופת שהותו בלונדון בשנים 1918-1916.

  insert alternative text here
 • אירועיםמאגר צילומים מאירועי התרבות הנערכים על ידי הספרייה הלאומית.

  insert alternative text here